Elif Adıbelli Şahin

Eğitim Uzmanı

Elif Adıbelli Şahin, lisans eğitimini İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi temel alan, İlköğretim Matematik Eğitimini yan alan olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde 2007 yılında tamamladı. Lisans eğitimi sırasında yine aynı üniversitede Matematik alanında yan dal sertifikası aldı. Lisans eğitimi biter bitmez Orta Doğu Teknik Üniversitesi İlköğretim Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak başlayan Elif Adıbelli Şahin, 2010 yılında aynı üniversitede yine İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi alanında yüksek lisansını tamamladı. 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Nevada Üniversitesi Las Vegas’ta Eğitim Programları ve Öğretim programında Fen Eğitimi temel alan, Eğitim Psikolojisi yan alan olarak doktorasını bitirdi. Doktora sonrasında TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) ve Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı Marie Skłodowska-Curie Araştırma Programları ve Bursları işbirliği ile yürütülen Uluslararası Deneyimli Araştırmacı Dolaşım Destek Programı bursunu kazanarak Mayıs 2016-2017 tarihleri arasında TED Üniversite İlköğretim Bölümü’nde Deneyimli Araştırmacı olarak çalıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK, Sabancı Vakfı, AB Çerçeve Programları, European SchoolNet, Amgen Foundation, Educational Development Center ve UNICEF tarafından finanse edilen ulusal ve uluslararası projelerde uzman, araştırmacı, danışman ve koordinatör olarak görevler almıştır. 2017 Haziran tarihi itibariyle Kalkınma Atölyesi bünyesinde ve Palindrom Eğitim ve Araştırma’da yürütülen çeşitli ulusal ve uluslararası projelerde uzman olarak çalışmaktadır.

Dr. Adıbelli Şahin’in araştırma ilgi alanları arasında öğretmenlerin profesyonel gelişimi, öğretmenlerin epistemolojik inançları, bilimin doğası eğitimi, STEM eğitimi, çevre eğitimi ve eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliği konuları yer almaktadır.