Sedef Orman

Eğitim Uzmanı

2013 Yılında Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen ve Teknoloji Öğretmenliğinden mezun oldu. Lisans eğitimi boyunca çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalıştı. Lisans eğitiminin son yılında “Çevre Eğitiminde Sınıf Dışı Eğitim Modeli” başlıklı projede proje asistanı olarak çalıştı. Aynı sene On Dokuz Mayıs Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen “Deneyler ile Eğlenceli Bilim” projesinde eğitmen olarak görev aldı.

2014-2015 yılları arasında Londra Greenwich Üniversitesi’nde İngiltere müfredatında çevre eğitimine informal eğitimin etkisi konulu yüksek lisansını tamamladı. Yüksek lisans eğitimi sırasında Canterbury Christ Church Üniversitesi’nde STEM eğitimi alarak, STEM temsilcisi oldu. Bu kapsamda 8-15 yaş aralığındaki öğrencilerle çeşitli STEM çalışmaları yürüttü. Aynı zamanda Londra Doğa Tarihi Müzesi’nde bulunan Wildlife Garden’da gönüllü olarak çalıştı. Yürütülen bilimsel çalışmalarda ve ilkokul ve ortaokul öğrencilerine verilen çevre eğitimlerinde görev aldı. Tez çalışması kapsamında, Sandwich Körfezi Kuş Gözlem İstasyonu’nda 8-12 yaş aralığındaki öğrenciler için uygulanan “Wildlife Explorer” eğitim programında 8 ay boyunca eğitimci asistanı olarak çalıştı.

2016-2017 yılları arasında Özel Fide Ortaokulu’nda Fen Bilgisi Öğretmeni olarak görev yaptı. 2017 Haziran ayından itibaren Kalkınma Atölyesi bünyesinde ve Palindrom Eğitim ve Araştırma’da yürütülen çeşitli ulusal ve uluslararası projelerde uzman olarak çalışmaktadır.